2419/​561

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

Palle Suenson (f. 1904, d. 1986)

Et par armstole af teak. Sæde, sider og ryg betrukket med patineret originalt sort skind. Udført 1940'erne antageligt hos C.B. Hansens Etablissement. (2)

Proveniens: Udført til M/S Venus.

Litteratur: Bruce Peter; “Danish Ship Design 1936–1991”, Ferry Publications Ltd, 2004. Afbilledet s. 42, foto fra rygesalon på M/S Jens Bang.

Fremstår med markante alders- og brugsspor, herunder ridser, mærker samt stel med talrige afslag. Bunden under sædehynde med nyere uorginal fjeder hynde. Ene stol med manglende tværsprosse.

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

4.200 DKK

2 bud

Tidspunkt Byder Bud
4.200 DKK
4.000 DKK