Knud Kyhn (f. Frederiksberg 1880, d. Farum 1969)
Figurgruppe af stentøj modelleret i form af dromedar og abe. Dekoreret med Sung glasur. Sign. monogram KK. Model 20269. Kgl. P. H. 25. L. 34.
Almindelig brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. Afslibninger ved fodrand, med to små hak/afslag antageligt fra frigørelsen fra underlaget eller slibningsprocessen. Brændingsrevne ved fremben. Bund beklædt med filt, hvorfor der ikke garanteres for evt. fejl.
Moderne kunst og design, 14. maj 2024
15 bud
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||