2420/​771

Verner Panton (f. Gamtofte 1926, d. 1998)

“Spiral- Silver”. Et par loftslamper af forkromet metal, dekoreret med spiraler af plast. Model SPO1. Formgivet 1969. Udført hos Frandsen Lighting. H. 65. Diam. 45. (2)

Litteratur: Verner Panton, “The Collected Works”, Vitra Design Museum, 2000, s. 292.

Dette emne handles i fuldmoms

Let brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Vur­dering

5.000 DKK

Hammerslag

5.500 DKK

11 bud

Tidspunkt Byder Bud
885120 5.500 DKK
893952 (Autobud) 5.000 DKK
885120 4.800 DKK
893952 4.200 DKK
248892 4.000 DKK
1156598 3.800 DKK
248892 (Autobud) 3.600 DKK
1156598 3.600 DKK
248892 (Autobud) 3.400 DKK
1156598 3.200 DKK
248892 3.000 DKK