2420/​44

Russisk ikon med fremstilling af den sørgende Mary der holder sin døde søn/Jesus Kristus i armene. Tempera på træpanel. 19. årh.s begyndelse. 35,5×31.

Proveniens: Bruun Rasmussen Kunstauktioner 2021, 2140/23.

Mindre krakeleringer og afskalninger. Restaureret. Sandsynligvis overført til anden træpanel.

Bemærkninger

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

2.000 DKK

9 bud

Tidspunkt Byder Bud
876426 (Autobud) 2.000 DKK
244966 2.000 DKK
876426 (Autobud) 1.950 DKK
244966 1.900 DKK
876426 1.700 DKK
244966 (Autobud) 1.650 DKK
876426 1.600 DKK
244966 1.050 DKK
287391 1.000 DKK